Japon araba üreticilerinin 2021’de üretimi düştü

Esmeralda

New member
Japon araba üreticileri, geçen sene martta daha sonra eren 2021 mali yılı kapsamlı üretim datalarını güncelledi.

Buna bakılırsa 8 üreticinin 2021 mali yılı ülke içi toplam üretimi, yüzde 6,8 düşüşle 7 milyon 93 bin 641’e geriledi.

Düşüşün, tedarik zinciri sıkıntıları ile Covid-19’un yol açtığı fabrika kapanmaları kaynaklı olduğu bildirildi.

MİTSUBİSHİ ARTIRDI

Üreticiler içinde yalnızca Mitsubishi birebir periyotta, evvelki mali yıla kıyasla ülke içi üretiminde artış yakaladı.

Honda yüzde 7,7 düşüşle 634 bin 468 araç üretti. Bu sayı, firma tarihinin son 20 yılının en düşük üretim oranı olarak kayda geçti.

Yüzde 13,8 düşüşle 445 bin 836 araç imal eden Nissan’da ise firma tarihinin en keskin düşüş oranı kaydedildi.

GLOBAL ÜRETİM

8 Japon firmanın birebir periyottaki global üretimleri ise evvelki mali yıla kıyasla yüzde 0,6 düşerek 23 milyon 216 bin 774 olarak kayda geçti.

Mazda, Nissan ve Subaru, küresel üretimde evvelki mali yıla kıyasla çift rakamlı düşüş kaydetti.

Honda’nın global üretimi ise yüzde 8 düşüş gösterdi.

Buna rağmen Mitsubishi ile küçük araç üreticileri Daihatsu ile Suzuki de artış yakaladı.