Qubitrium, kuantum teknolojisiyle geliştirdiği yerli eserler ile alanda

Esmeralda

New member
Dr. Kadir Burak ve takımı tarafınca kurulan Türkiye’nin birinci kuantum teknolojileri firması olma özelliği taşıyan Qubitrium, kuantum kriptografi, kuantum haberleşme ve kuantum algılama alanlarındaki sorunlara tahliller sunarken ileri kuantum teknoloji ve eserleri geliştiriyor. Teknopark İstanbul’un Kuluçka Merkezi Cube Incubation’da Ar-Ge çalışmalarını yürüten girişim, haberleşme güvenliğini bir üst düzeye taşıyacak olan kuantum dolanıklık tabanlı anahtar dağıtımı geliştirip, isteğe bakılırsa uyarlanabilir kriptografik tahliller de üretiyor. Kuantum teknolojilerini endüstriyel tertiplere ulaştırmayı başaran firma kuantum radar-lidar ve kuantum mikroskobu üzere kuantum fiziği eserleri üzerinde başarılı çalışmalar yürütüyor.

Qubitrium, kuantum fiziğinin en temel aygıtlarından olan ‘Tek Foton Dedektörü’ ile ‘Dolanık Foton Kaynağı’nın prototiplerini üreterek Türkiye’de bir unsur imza attı. Firma ayrıyeten farklı dalga uzunluklarında çalışabilen 4 farklı foton dedektörü de geliştirdi. Biroldukça eser üzerinde çalışmalarını sürdüren Qubitrium mühendisleri, fiber eşleşmeli ve hür uzay optiği tabanlı 780 ve 842 nanometre dalga uzunluklarında ikiz fotonlar üreten iki farklı foton çifti kaynağı üretti. Büsbütün yerli ve ulusal olma özelliği taşıyan firma, mamüllerin voltaj yükseltici ve lazer akım şoförü üzere temel modüllerini de hazır almak yerine kendisi üretiyor. Firma ayrıyeten, dolanık foton kaynağını optimize edip, GPS’e muhtaçlık duymayan bir hayalet görüntüleme projesi geliştirdi. GPS’e gereksinimi olmayan vakit ve pozisyon belirleme sistemleri, yer altı sıvılarını, gazları ve madenleri hassas bir biçimde tespit etmeyi mümkün hale getiriyor.

Kuantum hücumlarına karşı “Kuantum-güvenli” ürünler

Qubitrium, kuantum fiziğinin temel aygıtlarının üretimindeki muvaffakiyetinin yanı sıra kuantum kriptografi üzere güvenlik alanlarında da çalışmalar yürütüyor. Firma, kuantum bilgisayarlarının gelişmesiyle kırılması mümkün görülmeyen güvenlik ağlarının artık kırılabildiğine dikkat çekiyor. Qubitrium, kırılmayan bir sistemi kuantum teknolojileriyle kırmanın üzerinde çalışmalarını yürüttüğü projesiyle bu alanda bir patent müracaatında bulundu. Farklı siber-güvenlik uygulamalarında da kullanılabilecek kuantum dolanık foton kaynakları, ölçüm modülleri ve kuantum rassal sayı üreteçleri de tasarlayan Qubitrium, kuantum bilgisayarlı hücumlara karşı geliştirdiği teknolojisini patentleyerek mamüllerinde “kuantum-güvenli” damgasını kullanmayı hedefliyor.

“Kuantum ekosisteminin kurulmasına muhtaçlık var”

Qubitrium kurucusu Dr. Kadir Burak “Kuantum algılama alanında çabucak artık yapabileceğimiz üretimler var. Farklı ortamlarda kuantum haberleşme araştırmasını yaptık. Paket eserleri biz üretelim istedik. Tek foton sayaçları, vakit etiketleme ünitesi üzere üniteler geliştiriyoruz. Bunların maliyeti 100 Euro’yu geçmez lakin satın alınsa 5-10 bin Euro ödenecek eserler. Foton detektörlerinin dört farklı versiyonu var. Muhtaçlık duyulan tüm kuantum teknolojilerini üretebilecek kapasitede bir firmayız. Kuantum gereçler sanayi bölgelerimizin hepsinde üretilebilir. Optimekanikleri üretmekle işe başlayabiliriz, bu bizi epey rahatlatır. örneğin TÜBİTAK araştırmalarında optimekanikler için büyük bütçeler harcanıyor. Bunları biz üretebiliriz fakat bir eko sistemin kurulmasına muhtaçlığımız var. TÜBİTAK BİLGEM projesi ile minyatür bir kuantum haberleşme ağı kuracağız. Yeditepe Üniversitesi de alt yürütücü olacak. Yüksek bir binanın zirvesinde bir anahtar dağıtıcı olacak. Farklı binaların çatılarındaki teleskoplarla kuantum haberleşme gerçekleşecek. Bu haberleşme ağı biroldukca kesim ve kurum tarafınca talep olduğunda kurabileceğimiz bir ağ modeli” açıklamalarında bulundu.

Hibya Haber Ajansı