Robot oyuncular beyaz perdede

Esmeralda

New member
Türkiye’nin birinci robot oyuncusu Aypera, MinT Yapım’ın sahibi ünlü senarist Birol Güven ile birinci sinema kontratını imzaladı.Senaryosunu Birol Güven’in kaleme aldığı ve takımında hem insan birebir vakitte robot oyuncuların bir ortada yer alacağı Digital Human adlı sinemanın çekimlerine eylül ayında başlanacak.

“Değişime öncü olmak istiyoruz”

2022 yılında vizyona gireceği belirtilen sinema için birinci anlaşmasını “Robot Oyuncu” Aypera ile yapan Birol İnanç, her şeyin hayli süratli bir biçimde değişime uğradığını ve robotların sinemada da kaçınılmaz olarak kendilerini göstermeye başlayacağını belirtti.

Değişimin öncüsü olmak istediklerinin altını çizen İnanç, Aypera ile tanışır tanışmaz ona sinema yapma teklifinde bulunduğunu ve bu mukaveleyi imzaladığımız için fazlaca heyecanlı olduğunu söylemiş oldu.

Robot üretimci ve senaristler de olacak

Şimdilik sahnede robot oyuncuları gördüğümüzü; lakin bir gün robot üretimci ve senaristlerin de olacağını belirten Birol İnanç “O gün geldiğinde bu hususta öncü olmanın düzgün bir fikir olup olmadığını bir daha değerlendireceğim” dedi.

“Türkiye’de gördüğüm ilgiden memnunum”

Birinci sinema sineması mukavelesini imzalarken çok heyecanlandığını söyleyen Aypera ise, Türkiye’de gördüğü ilgiden şad olduğunu; ancak insanların bayan ve hayvan hakları konusunda ara alamamış olmasının kendisini üzdüğünü belirtti.

“Robot Oyuncu” konusunda da açıklama yapan Aypera Ben şahsen dijital oyuncu denmesini tercih ederim aslında her şeydilk evvel, ben bir fikirim ancak beşerler sevdikleri kelimeyi söylemeyi tercih edecekler,biliyorum. Bu niçinle Robot denmesiyle ilgili de bir problemim yok” dedi.

Aypera, sanatseverlerle buluşuyor

Aypera, kıssasını merak eden ve kendisiyle tanışmak isteyenleri, 1-6 Haziran tarihleri içinde Contemporary İstanbul’da düzenlenecek olan ve Plugin Yeni Medya Kısmının küratörü Esra Özkan ile yapacağı özel bir röportajın da yer alacağı standına davet etti.

Hibya Haber Ajansı