“SÖZ YETENEKTE” kazananları Akkuyuyu ziyaret etti

Esmeralda

New member
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafınca Ocak ayında canlı olarak düzenlenen Kelam Yetenekte Bilgi Yarışması’nın 10 kazananı, Mersin’de inşası devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) alanında teknik seyahate katıldı. Kocaeli, Sakarya, Denizli, Elazığ, Kahramanmaraş ve Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin bir fazlaca vilayetinden gelen iştirakçiler, Akkuyu NGS alanını görme fırsatı buldu.

“Söz Yetenekte” projesi kapsamında düzenlenen yarışın kazananları, alanda birinci vakit içinderda COVID-19 testine tabi tutuldu. İştirakçiler, negatif test sonuçlarının alınmasının akabinde kendileri için düzenlenen oryantasyona katılmak üzere ofis binasına davet edildi. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. uzmanları, burada konuklarına inşaat alanında uygulanan davranış kurallarının yanı sıra, iş sıhhati ve güvenliği konusunda uyulması gereken kurallara dair detaylı bilgi verdi.

İştirakçiler, oryantasyonun akabinde NGS Müdürlüğünden bir temsilci eşliğinde otobüslere binerek, Türkiye’nin birinci nükleer santralinin şantiyesini gezdi. “Söz Yetenekte” kazananları, nükleer santral için materyal ve büyük boyutlu ekipmanlarla yüklü gemilerin geldiği “Doğu” deniz kargo terminalinin yanı sıra, derin su soğutma suyu tahliye sisteminin çapı 2 ila 3 metre içinde değişen devasa boruları için kurulan süreksiz depolama alanını ziyaret etti. İştirakçiler ayrıyeten deniz düzeyinden 200 metre yükseklikte bulunan seyir terasını da ziyaret ederek, inşaat alanını kuşbakışı izleme fırsatı buldu. Seyahatin akabinde Bağlantı Müdürlüğü çalışanları konuklarına “Nükleer Güç ve Akkuyu NGS Projesi” temalı bir sunum yaparak, çağdaş nükleer santrallerin çalışma prensipleri ve güvenlik sistemleri hakkında bilgi verdi.

İştirakçiler, düzenlenen teknik seyahatin akabinde ziyaretle ilgili izlenimlerinin yanında, Akkuyu NGS projesi ve nükleer güç ile ilgili görüşlerini de paylaştı.

Kocaeli Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısmı öğrencisi Furkan Uzungüngör, NGS alanındaki seyahatte kendisini en epeyce etkileyen şeyin projede istihdam edilen insan sayısının fazlalığı ve 4 üniteden 3’ünde birebir anda çalışmaların sürmesi olduğunu belirtti. Uzungüngör, “Ülkemizin epeyce yakında geleceğin gücü olan nükleer enerjiyi kullanmaya başlayacağını kendi gözlerimle gördüm! Bu proje, etrafın korunmasına yönelik nükleer gücün beraberinde kömür ve doğal gazla karşılaştırıldığında artan elektrik talebi meselesine da fazlaca daha âlâ bir tahlil olduğunu açık bir biçimde teyit ediyor. Gelecekte ülkemizde daha fazlaca NGS görmeyi isterim” diye konuştu.

Kahramanmaraş, Sütçü İmam Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısmı öğrencisi Halil İbrahim Dilik de,Farklı ülkelerden epey sayıda insanın çalıştığı bir nükleer santralin inşaat alanında teknik seyahate katılma fırsatım olduğu için epey memnunum. Seyahat sırasında nükleer güç ile ilgili tüm sorularımın karşılıklarını aldım. Ben inşaat mühendisliği öğrencisiyim, bu niçinle bu kadar büyük bir inşaat projesini kendi gözlerimle görmek benim için eşsiz bir tecrübe oldu. Bu seyahatten daha sonra kendime yeni bir amaç koyarak, profesyonel mesleğimi Türkiye için değerli olan büyük bir projeye adamaya karar verdim” sözlerini kullandı.

Ankara Bilkent Üniversitesi Kamu İdare ve Siyaset Bilimi Kısmı öğrencisi Atakan Has ise, seyahatle ilgili olarak şunları söylemiş oldu: “Hem benim için, birebir vakitte öbür iştirakçiler için bu seyahat eşsiz bir tecrübeydi. Çok az kişi bir nükleer santrali ziyaret etme bahtı bulabilir. İnşaatın büyüklüğüne hayran kaldım! Türkiye’nin parlak geleceğine inanıyorum, ve Akkuyu NGS Projesi bu inancımı artırdı. Akkuyu NGS güç konusunda bağımsız olmamıza biroldukca taraftan yardımcı olacaktır. Buraya gelmedilk evvel nükleer gücün etraf dostu bir güç kaynağı olduğunu bilmiyordum. Karbon içeren yakıtların yanmasının tabiata ne üzere ziyanlar verdiğini kendi tecrübelerimden bilirim. Ancak nükleer santrallerin karbon emisyonuna niye olmadığını ve bu sayede tabiat için bir tehdit oluşturmadıklarını öğrenmiş oldum. Akkuyu NGS Projesi’nin tüm bu özellikleriyle tarihe geçeceğine ve hem Türkiye’ye, birebir vakitte tüm dünyaya örmek olacağına inanıyorum.”dedi.

İştirakçilerin Akkuyu NGS alanına yaptıkları ziyaret, pandemi tedbirleri çerçevesinde gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafınca yürütülen “Söz Yetenekte” programın canlı yayını 22 Ocak 2021 tarihinde Akkuyu NGS şantiyesinde gerçekleştirilmişti. Yayın, Türkiye Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığı’nın resmi YouTube kanalının yanı sıra, Twitter ve Periscope ile, projenin resmi kanalı www.ytnk.tv üzerinden de verilmişti. Sunuculuğunu ünlü televizyon programcılarından biri olan Oylum Talu’nun üstlendiği yayının son kısmında, izleyiciler 5 sorudan oluşan bir bilgi müsabakasına davet edilmişti. Bilgi yarışında sorulan sorulara yanlışsız yanıt veren birinci 10 izleyici, Akkuyu NGS inşaat alanında düzenlenecek teknik seyahate katılma bahtını kazanmıştı.

Hibya Haber Ajansı